Webfejlesztő szeretnél lenni, vagy kíváncsi vagy, hogy a szakma mely altípusai fizetnek a legjobban? A webfejlesztés egy versenyképes, változatos iparág, amely folyamatosan fejlődik, ahogy új nyelvek és keretrendszerek kerülnek előtérbe. Megkérdezni, hogy mennyi a webfejlesztő fizetése, nehéz dió, egyszerűen túl sok tényezőt kell figyelembe venni. Akár szabadúszó vagy, akár hagyományosabb munkát szeretnél folytatni, akár a frontend vagy a backend munkát részesíted előnyben, íme egy hasznos útmutató, amely betekintést nyújt abba, hogy milyen fizetésre számíthatsz.
Frontend vs Backend vs Full Stack webfejlesztő fizetése
Az, hogy milyen fizetést keresel, nagyban függ attól, hogy milyen szakterületet választasz, és milyen nyelveket ismersz. De általánosságban elmondható, hogy a frontend fejlesztők keresnek a legkevesebbet a három szakterület közül, míg a full stack fejlesztők az átlagosnál nagyobb keresetre számíthatnak.
Szóval, mik itt a számok...? Tessék!
A MadWeb.hu adatai alapján, a kiugró értékeket leszámítva, frontend-fejlesztőként bruttó 600-800 ezer forintos havi fizetésre lehet számítani, és ha már van tapasztalatod, valószínűleg többre is. A backend fejlesztők esetében is nagyságrendileg e körül mozoghatnak a járandóságok, bruttó 500-700 ezer forint az, amit ilyen munkakörben hazavihetsz. A full stack fejlesztőket általában valamivel jobban fizetik, de a végzettségtől és a tapasztalattól függően előfordulhat, hogy nem kapsz annyit, mint amennyit a két ember munkájához szükséges szakértelemmel várnál. Az ő bérük azért jóval vonzóbb így is, nagyjából bruttó 700 ezer és 1 millió között található.
A tapasztalat a számokban is megjelenik
Amikor új lehetőségek után kutatva állást keresel, előfordulhat, hogy junior vagy senior webfejlesztői álláshirdetésekkel találkozol. Ezeket a besorolásokat többnyire a tapasztalat évei alapján különítik el. A másik lényeges különbség, hogy a vezető (senior) fejlesztők általában több junior fejlesztőért felelősek, hasonlóan egy vezetői pozícióhoz. A senior pozíciók betöltéséhez valószínűleg legalább 5 év és esetleg alapdiploma szükséges, azonban magasabb fizetéssel honorálják a múltban felhalmozott tapasztalatodat. A junior pozíciókhoz általában csak legfeljebb társult diplomára és/vagy néhány év személyes kódolási tapasztalatra van szükséged.
Az átlagos szabadúszó webfejlesztői fizetés
Mi van, ha úgy döntesz, hogy a szabadúszó webfejlesztés útját választod? Ha a hagyományos irodai munka egyszerűen nem a kedvedre való, akkor érdemes megfontolni, hogy a saját utad járd az iparágban. Az indulásnak nincsenek előfeltételei: nincs szükség főiskolai végzettségre vagy bizonyos mennyiségű tapasztalatra, csak a készségekre, a projektmenedzsment némi megértésére és önmarketing-képességekre. A szabadúszás remek lehetőség arra is, hogy később, ha a megfelelő alkalom kínálkozik, átmenj a „fizetett” munkába. Sok munkáltató a szakértelmet és a közvetlen tapasztalatot értékeli a diplomával szemben. Bár nehéz lehet folyamatos munkát kapni, de ha már jól megalapozott és bejáratott a vállalkozásod, simán megkeresheted a fentebb említett, bejelentett munkabéreket is. Azt meg ugye nem kell hangsúlyozni, hogy a magad ura lehetsz…