Vezetői személyiségtípusok és jellemzőik

Vezetői személyiségtípusok és jellemzőik

Írta: Jó meló 2022-03-01

Amikor a vezetői személyiségtípusokról és képességekről van szó, gyakran a "dominánsabb" típusokra gondolunk, azonban minden személyiségnek megvan a maga egyedi módja a vezetésre, ami teljesen sajátos.  A Myers-Briggs Típusmutató a világ legnépszerűbb „személyiségleltára”. A tesztet Isabel Briggs-Myers és édesanyja, Katharine Cook Briggs kutatók alkották meg. A 16 féle vezetői személyiségtípus közül egyesek több lehetőséget kapnak a vezetésre, mint a többiek, más típusok pedig "a háttérben" vezetnek, javaslatokat tesznek és finoman manőverezik a helyzeteket a helyes irányba. Bármelyik lehet vezető, de minden típus egy kicsit másképp teszi ezt. A 4 részes ismertetőnkben megmutatjuk Neked, hogyan tudnak az egyes vezetői személyiségtípusok érvényesülni és miként tesznek eredményessé egy vállalkozást.

ISTJ - A logisztikus vezető

Az ISTJ-k csendes, gondos vezetők. Biztosak akarnak lenni abban, hogy az általuk vezetett emberek világos irányt, következetes, őszinte vezetést és logikus cselekvési tervet kapnak. Mivel segítőjük az Extravertált gondolkodás, ellenállhatatlan késztetést érezhetnek arra, hogy megszervezzék az embereket és átvegyék a projektek irányítását. Rengeteg időt szánnak arra, hogy terveik részletesek, pontosak és tényeken alapulóak legyenek. Mindenki számára könnyen érthetővé teszik, hogy hová tartanak, és hogyan jutnak el oda. Amikor egy vállalat vagy csapat számára döntéseket hoznak, először a tényekre és a részletekre összpontosítanak, majd megvizsgálják az előnyöket és hátrányokat és mindenben igyekeznek objektívek és igazságosak maradni.

Lehetséges nehézségek: Az ISTJ-k annyira belefeledkezhetnek egy probléma részleteibe, hogy szem elől tévesztik a nagy egészet. Az is előfordulhat, hogy nehezen veszik figyelembe mindazok érzelmeit és igényeit, akiket vezetnek. A tapintatosság és az empátia nehézséget jelenthet számukra, akik nem kerültek kapcsolatba az „együttérző” funkciójukkal. Az intuitív és/vagy érző csapattagokhoz kell fordulniuk, hogy javaslatokat kapjanak arra vonatkozóan, hogyan tarthatják fenn a morált, és hogyan érhetik el a kívánt stratégiai, nagyívű eredményeket. 

ESTJ - A határozott vezető

Az ESTJ-ket objektív, hatékony és igazságos vezetőként ismerik. Extravertált gondolkodó típusokként izgalommal töltik el őket a nehéz döntések meghozatala és a csapat megszervezése, hogy gyorsan elvégezzék a munkát. Gyakorlatiasak, értelmesek és földhözragadtak. Bár sokak számára uralkodónak tűnhetnek, igazán élvezik az emberekkel való együttműködést és a csapatban való célkijelölést. Amikor döntéseket hoznak, megnézik a tényeket, az előnyöket és hátrányokat, és azt, hogy mi a leglogikusabb folyamat. Nagyon határozott, gyakorlatias vezetők, és általában gyorsan megtalálják a világos irányt, és végig ragaszkodnak is hozzá. 

Lehetséges nehézségek: Az ESTJ vezetői személyiségtípusoknak vigyázniuk kell, hogy ne "gőzerővel" lépjenek át mások munkastílusán, érzelmein és különbözőségein. Előfordulhat, hogy annyira a személytelen előnyökre és hátrányokra összpontosítanak, hogy figyelmen kívül hagyják, hogyan érinthetik a döntések az embereket személyes módon. Az általuk vezetett emberek mikro-menedzselésével is megküzdhetnek. Általában nagyon világos elképzelésük van arról, hogy mit akarnak, és nehezen lehetnek nyitottak az intuitív típusok javaslataira.

ISFJ - A megfontolt védőügyvéd

Ez a fajta, a vezetői személyiségtípusok közül rendkívül elkötelezett, lelkiismeretes és odaadó vezetők. Tudják, hogyan kell szervezetten dolgozni, betartani a határidőket, és gondoskodni a csapatukról. Nemcsak arra ügyelnek, hogy a munkákat jól végezzék el, hanem arra is, hogy a csoporton belül megmaradjon a harmónia. Nagylelkű, átgondolt, részletorientált vezetők. Konkrét utasításokat adnak, egyértelműek az elvárásaikban, és sok esetben a csapatuk igényeit a saját személyes igényeik fölé helyezik. Amikor az ISFJ-sek döntéseket hoznak, először azt veszik figyelembe, hogy ezek a döntések milyen hatással lesznek a többi emberre. Megvizsgálják a tényeket, a részleteket és a gyakorlati következményeket is.

Lehetséges nehézségek: Az ISFJ-sek jól tartják magukat a célokhoz, de nehézséget okozhat számukra, hogy tudják, mely célokat helyezzék előtérbe. Nehézséget okozhat számukra a "nagy kép" meglátása vagy a hatékony stratégiaalkotás. Az is előfordulhat, hogy olyannyira igyekeznek elkerülni a konfrontációt, hogy a döntések meghozatalával küzdenek. Ha egy döntés negatívan érinthet bárkit a csoportjukban, nem biztos, hogy tudják, hogyan lépjenek tovább. Ha van egy vagy két olyan tanácsadójuk, aki gondolkodási vagy intuitív preferenciával rendelkezik, az segíthet nekik a vezetés stratégiai aspektusának kezelésében. 

ESFJ - Nagylelkű vezető, a Konzul

Az ESFJ, a bátorító, a karizmatikus és a szorgalmas a vezetői személyiségtípusok közül. Nagy empátiával viszonyulnak az emberekhez, és ezt az empátiát és együttérzést arra használják, hogy mindenkiről gondoskodjanak és meghallgassák őket. Elkötelezettek a csapatuk és a közös célok iránt, és időben, hatékonyan dolgoznak. Az ESFJ-ket gyakran nevezik "szolgáló vezetőknek". Ennek oka, hogy a csapatuk igényeit a saját igényeik elé helyezik. Ha krízis tör ki, az ESFJ ahelyett, hogy saját magával törődne, inkább segít és támogat másokat. Nagyon gondoskodó és feladatorientált egyének, akik kedvesen és „tisztán” vezetnek.

 

Lehetséges nehézségek: Bár az ESFJ-k a diplomácia szakértői, a stratégiával és a hosszú távú tervezéssel nehézségekbe ütközhetnek. Jók a rövid távú feladat végzésben és a gyakorlati tervezésben, de a stratégiai kockázatok vállalása a vállalat vagy a csapat hosszú távú hasznára nehézséget jelent számukra. Az objektivitás megőrzése is nehezükre eshet. Annyira vágynak arra, hogy fenntartsák a harmóniát a csoportjukban, hogy nagyon nehéz lehet számukra a komoly döntések meghozatala vagy a vállalat, a jövőkép szükségleteinek előtérbe helyezése a mindenki boldogságával szemben. Ha egy gondolkodó és/vagy intuitív típust tudnak tanácsadói pozícióban tartani, az segíthet nekik abban, hogy kidolgozzák a nagy ívű víziójukat, és azt is biztosíthatja, hogy a harmónia iránti igényüket a logika által vezérelt folyamattal egyensúlyba hozzák.

A Myers-Briggs Típusmutató a világ legnépszerűbb „személyiségleltára”, amelynek segítségével a 4 részes ismertetőnk 2. részével folytatjuk sorozatunkat. Megmutatjuk Neked, hogyan tudnak az egyes vezetői személyiségtípusok érvényesülni és miként tesznek eredményessé egy vállalkozást.

ISTP - A taktikus vezető

Az ISTP-k csendes, figyelmes és hatékony vezetők. Nyitottak és lazák, a reális lehetőségekre, tervekre és a siker taktikájára összpontosítanak. Hajlandóak sokféle nézőpontot meghallgatni, és inkább "élni és élni hagyni" elvet képviselik. Nem kell attól tartanod, hogy egy ISTP mikro-menedzselése miatt kell aggódni fogsz, szeretik megadni másoknak a szabadságot, hogy megtalálják a saját, egyedi útjukat a siker felé. Szeretnek egyedül dolgozni, és arra törekszenek, hogy a leghatékonyabb módot találják meg a célok elérésére a legkevesebb felesleges munka felhasználásával. Alkalmazkodóképesek, válsághelyzetben hidegvérűek, és kiválóak a hibaelhárításban. Amikor döntést hoznak, először a leglogikusabb megközelítésre gondolnak, majd ezt követően megpróbálják megtalálni a leghatékonyabb, legáramvonalasabb cselekvési módot.

Lehetséges nehézségek: Az ISTP-k jól oldják meg a problémákat a jelen pillanatban, de nehézséget okozhat számukra a hosszú távú jövőkép vagy a jövőre vonatkozó terv meglátása. Olyannyira személytelenek is lehetnek, hogy figyelmen kívül hagyhatják mások érzelmi szükségleteit. Nehezen viselhetik, ha egy vállalathoz vagy szervezethez "kötődnek", különösen akkor, ha nem értenek egyet az adott csoport értékeivel. Hajlamosak arra, hogy egyedül dolgozzanak a legjobban, és elutasíthatják a vezetői lehetőségeket, ha úgy érzik, hogy az sérti a mozgásterüket. Ha elhatározzák, hogy vezetői pozícióba kerülnek, gyakran előnyös számukra, ha vannak intuitív és/vagy érző tanácsadóik, akik segíthetnek nekik hosszú távú jövőképet kialakítani és fenntartani a pozitív morált a csoportjukban.

ESTP - A félelem nélküli vezető

Az ESTP-k karizmatikus, hatékony és életvidám vezetők. Kiválóan meglátják a lehetőségeket és gyorsan kihasználják azokat. Képzett problémamegoldók, inspiráló szónokok, és általában humort és kalandot kölcsönöznek bármilyen vállalkozásnak. Mesterei a problémák menet közbeni megoldásának, sőt, bátran és optimistán néznek szembe a nehézségekkel. Az ESTP a döntések meghozatalakor igyekszik a lehető leglogikusabban eljárni. Átgondolják az előnyöket és hátrányokat, továbbá megpróbálják megtalálni a sikerhez vezető legáramvonalasabb, leghatékonyabb utat. Mivel az ESTP-k harmadlagos extravertált érzéssel rendelkeznek, általában tudják, hogyan kell a terveket úgy előadni, hogy az másokat motiváljon és fenntartsa a morált.

Lehetséges nehézségek: Az ESTP-k gyorsan meglátják a lehetőségeket, de gyakran frusztrálónak találják a hosszú távú elképzelések megvalósításának technikai részleteit. Nem szeretnek túlzottan a jövőn rágódni, és belefáradhatnak az előre tervezésbe. Szeretik a személyes szabadságukat is, és csapdában érezhetik magukat, ha olyan szervezetben vagy kultúrában ragadnak, amely túl sokat követel az idejükből. Nehezen tudnak elköteleződni egy elképzelés vagy terv mellett, mivel mindig új és más lehetőségeket látnak, amelyek vonzóbbnak tűnnek. A vezetés iránt elkötelezett ESTP-knek segíthet, ha egy intuitív tanácsadó áll mellettük az elméleti, hosszú távú tervezésben.

ISFP - Az érzékeny vezető

Az ISFP-k szerény, szelíd és együttérző vezetők. Jó hallgatóság, alkalmazkodóképesek a látásmódjukban és empatikusak a megközelítésükben. Általában csendben vezetnek, és csak olyan cégeknél vagy szervezeteknél keresnek vezetői pozíciót, amelyekben valóban hisznek. Akkor működnek a legjobban, ha olyan ügyet visznek, amely az embereken segít, különösen azokon, akiket üldöznek vagy marginalizálnak. Hisznek abban, hogy ki kell állniuk az esélytelenekért, ezért gyakran itt láthatod őket a legelszántabban vezetni. Amikor az ISFP-k döntéseket hoznak, először azt mérlegelik, hogy az adott döntés hogyan illeszkedik a lelkiismeretükhöz és az értékeikhez, majd azt is átgondolják, hogy a döntés milyen hatással lesz az érintett emberekre.

Lehetséges nehézségek: Az ISFP-k általában rugalmasak, gyakorlatiasak a munkájukban, és frusztráltnak érezhetik magukat, ha egész nap egy merev szabályok és határidők által szabályozott irodában ragadnak. Túlterheltnek érezhetik magukat a hosszú tennivalólisták és a mások elvárásainak való megfelelés miatt. Nehézséget okozhat számukra az is, hogy megtalálják a leglogikusabb, objektív megközelítést egy cél eléréséhez. Kemény híreket közölni a csapattársakkal, vagy kirúgni embereket rendkívül stresszes lehet számukra. Azoknak az ISFP-knek, akik elszántak a vezetői pozícióra, segítene, ha intuitív vagy gondolkodó tanácsadóik lennének, akik segíthetnek nekik stratégiai, hosszú távú tervek átlátásában, és képesek kezelni az alkalmazottak vagy csapattársak kritizálását vagy kijavítását.

ESFP - A karizmatikus vezető

Az ESZP-k rendkívül szimpatikus, életvidám és inspiráló vezetők. Nagyon ráéreznek a csapatuk igényeire, őszintén és együttérzően vezetnek. Izgatottak az új lehetőségek láttán, és gyorsan alkalmazkodnak a változásokhoz. Nem bánják, ha "be kell menniük a lövészárokba", hogy elvégezzék a munkát, és hogy kapcsolatot teremtsenek a körülöttük lévő emberekkel. Tudják, hogyan emeljék fel csapattársaikat, bátorítsák őket, és minden pillanatból a legtöbbet hozzák ki. Amikor döntéseket hoznak, először mérlegelik, hogy mennyire lesz reális vagy izgalmas az eredmény, majd azt is átgondolják, hogy az adott döntés hogyan illeszkedik az értékeikhez, és milyen hatással lesz az érintett emberekre.

Lehetséges nehézségek: Az ESZP-k szabad szellemek, akik nem szeretik, ha lekötik őket, vagy hosszú teendőlistákkal terhelik meg őket. Nehezen viselik a hosszú távú elkötelezettségeket, hacsak az elkötelezettség nem mozgatja meg az értékeiket vagy az emberek iránti együttérzésüket. Az ESZP-k szeretik kihasználni a pillanat előnyeit, és kiválóan képesek spontán módon megoldani a problémákat, de belefáradhatnak abba, hogy a jövőre koncentráljanak. Az is nehezükre eshet, hogy objektívek maradjanak a döntéshozatalban, mivel annyira aggódnak amiatt, hogy a döntések milyen hatással lesznek más emberekre. Azoknak az ESZP-knek, akik elhatározzák, hogy vezetői pozíciót töltenek be, segíthet, ha tanácsot kérnek intuitív vagy gondolkodó barátaiktól, akik segíthetnek nekik az elméleti, nagy ívű tervezésben.

 

A Myers-Briggs Típusmutató a világ legnépszerűbb „személyiségleltára”, amelynek segítségével megnézheted milyen vezető vagy, esetleg milyenné szeretnél válni. A 4 részes ismertetőnk utolsó epizódjával folytatjuk sorozatunkat, melyben megmutatjuk Neked, hogyan tudnak az egyes vezetői személyiségtípusok érvényesülni és miként tesznek eredményessé egy vállalkozást. (Amennyiben lemaradtál volna az előző 3 részünkről, itt (a LINKEK mehetnek ide) bepótolhatod.

INFJ - Az éleslátó vezető

Az INFJ-sek szenvedélyes, éleslátó és látnoki képességű vezetők. Leggyakrabban olyan pozíciókban találjuk őket, amelyek humanitárius célt szolgálnak. Hisznek abban, hogy törődniük kell a csapatukkal, meg kell hallgatni őket, és meg kell érteniük, hogy ki honnan jön. Stratégiai látásmódjuk van, mindig előre tekintve egy jövőbeli célt, és innovatív utakat találnak annak eléréséhez. Perfekcionisták és igényesek önmagukkal szemben, de bátorítóak és motiválóak a csapatukat tekintve. Amikor döntéseket hoznak, először azt veszik figyelembe, hogy a döntés hogyan fog a jövőben érvényesülni, és hogy a döntés milyen hatással lesz az érintett emberekre.

Lehetséges nehézségek: Az INFJ-sek vezetőként munkamániások lehetnek, és kiégethetik magukat, mivel elérhetetlen "tökéletes" normákhoz kényszerítik magukat. Azzal is küszködhetnek, hogy világosan, egymásra épülő lépésekkel és egyenes irányvonallal mutassák be elképzeléseiket. Mivel az INFJ-sek a vízióikat többnyire magukban tartják, gyakran zavarba jönnek, amikor megpróbálják ezt a víziót a világ elé tárni. Ez frusztráló lehet számukra és azok számára, akikkel együtt dolgoznak. A negatív visszajelzések adásával vagy a konfliktushelyzetek kezelésével is küzdenek. A konfliktus az INFJ számára irtózatos, és előfordulhat, hogy figyelmen kívül hagyják a negatív helyzeteket, vagy akkor osztogatják a kritikát, amikor arra szükség van. Gyakran segít nekik, ha van egy gondolkodási preferenciával rendelkező partnerük vagy tanácsadójuk, aki segíthet nekik a konfliktushelyzetek kezelésében és az objektivitás megőrzésében.


ENFJ - A szenvedélyes vezető

Az ENFJ-k karizmatikus, megértő és motiváló vezetők. Hisznek a csapatuk bátorításában, a példamutatásban és abban, hogy jobbá kell tenniük a világot. Szervezettek és célorientáltak, mindig a jövőt tartják szem előtt, és motiválják a csapatukat, hogy együtt dolgozzanak az elérésért. Nagyon fegyelmezettek és céltudatosak, ugyanakkor mélyen törődnek azzal, hogy gondoskodjanak a csapatukról és megértsék, hogy ki honnan érkezik. Nem félnek beállni a csapatukkal a lövészárokba, és keményen dolgoznak mellettük a tervek sikeréért. Az intuíciójukat és a megérzéseiket használják arra, hogy könnyedén eligazodjanak a társas helyzetekben, ami kiváló diplomatákká teszi őket.

Lehetséges nehézségek: Az ENFJ-k utálják a konfliktusokat, ezért igyekeznek bátorítóak lenni, és a lehető legjobban visszatartani a kritikát. Ez a negatív helyzetek eszkalálódásához vezethet, mivel túl sokáig halogatják a velük való foglalkozást. Az is előfordulhat, hogy annyira a személyes kapcsolataikra koncentrálnak, hogy szem elől tévesztik a világos, objektív, logikus cselekvésmódot. Mint az EJ típusok, az ENFJ-sek is túlságosan elhamarkodottan hozhatnak döntéseket, és szükségük lehet arra, hogy emlékeztessék magukat, hogy a döntések átgondolására szánjanak időt, mielőtt tovább lépnek. Az ENFJ-knek gyakran segít, ha egy ISTX vagy INTX tanácsadó van a csapatukban. Ezek a típusok (bár nagyon különböznek egymástól) segíthetnek nekik abban, hogy időt szánjanak az alternatív nézőpontok meglátására és a konfliktushelyzetek logikus kezelésére.


INFP - Az őszinte vezető

Az INFP-k szenvedélyes, gondoskodó és empatikus vezetők. Gyakran vállalnak olyan vezetői pozíciókat, amelyek lehetővé teszik számukra, hogy harcoljanak egy olyan humanitárius ügyért, amelyben hisznek. Terveikben nagyon innovatívak, és nyitottak arra, hogy sokféle nézőpontot meghallgassanak. Kiváló írásbeli kommunikációs készséggel rendelkeznek, és ügyesek abban, hogy egy álláspontot megindító és együttérző módon közvetítsenek. Kiváló hallgatóság, bátorító vezetők és szenvedélyes törekvéseikben. Az INFP vezető mindennél jobban vágyik arra, hogy az emberek számára jobbá tegye a világot. Amikor döntést hoznak, először azt mérlegelik, hogy a döntés hogyan illeszkedik az értékeikhez és erkölcseikhez, ezután mérlegelik, hogy a döntés miként hat majd az érintett emberekre.

Lehetséges nehézségek: Az INFP-k nagyon elfogadó emberek, akik szeretnek bátorító légkört teremteni a csapatuk számára. Nehézséget okozhat számukra a kritika megfogalmazása vagy a konfliktusok kezelése. Hacsak valaki nem sértette meg valamelyik személyes értékrendjüket, tartózkodhatnak a korrekciótól. Az is előfordulhat, hogy nehezen fogadják el a csapatuk kritikáját, a vezetők elkerülhetetlenül kapnak valamikor kritikát a csapattársaiktól, és ez szintén nehézséget jelenthet az INFP-k számára, akik nagyon is személyesnek veszik a kritikát. Az INFP-ket nyomasztónak találják a sok határidőt és a hatalmas teendőlistákat, és úgy érezhetik, hogy csapdába esnek, ha mindent el kell intézniük. Az INFP-knek segíthet, ha vannak gondolkodó vagy ítélkező preferenciájú tanácsadóik. A gondolkodó típusok segíthetnek nekik abban, hogy objektívek maradjanak, az ítélkező típusok pedig a rangsorolásban és a határidők kezelésében.

ENFP - Az inspiráló vezető

Az ENFP-k képzelőerővel, vízióval és szenvedéllyel vezetnek. Találékony egyéniségek, akik sok innovatív módot találnak arra, hogy változtassanak a világon. Hajlamosak gyakori ötletelésre a csapatukkal, és szeretik, ha mindenki elmondhatja a véleményét. Bátorítóak és felemelőek, másokat is inspirálnak minden ötletükkel és a körülöttük lévő lehetőségekkel. Az ENFP-k nem mikromenedzserek, és szeretik megadni a csapatuknak a szabadságot, hogy a feladatokat a saját kreatív módszereik szerint végezzék el. Nem bánják a vezetés megosztását, és nagyon nyitottak az ötletek és nézőpontok sokaságára. Amikor döntéseket hoznak, először az egyes döntések lehetőségeire összpontosítanak, majd végig gondolják, hogy az adott döntés milyen hatással lesz az érintett emberekre.

Lehetséges nehézségek: Az ENFP-knek nehézséget okozhat a sok ötletük rangsorolása. Néhányan megpróbálnak minden egyes ötletnek és ambíciónak azonos prioritást adni, és végül túlhajszolja magát vagy a csapatát. Az ENFP-k a projektek befejezésével is küszködhetnek. Előfordulhat, hogy olyan sok új ötlet és projekt vonzza őket, hogy elveszítik az érdeklődésüket a már elkezdett projektek iránt, és befejezetlenül hagyják azokat. Nehézséget okozhat, hogy minden feladatuk részleteit nyomon kövessék, illetve előfordulhat, hogy annyira az elképzeléseikre koncentrálnak, hogy szem elől tévesztik a fontos tényeket és árnyalatokat, amelyekre oda kell figyelniük. Sok ENFP úgy találja, hogy egy SJ-tanácsadó vagy partner segít nekik a fontossági sorrend felállításában, a részletek nyomon követésében és a fontos feladatok elvégzésében.