Az idei esztendőben sajnálatos módon viszonylag kevés pedagógus számolhat béremelkedéssel. A 2013-as évben bevezetett új, pedagógus minősítési rendszer szerint, a pedagógus bérek nincsenek automatikusan hozzákötve a minimálbér mozgásához, így egy úgynevezett vetítési alapból kerülnek kiszámításra. Ez az alap 2021-ben 101.500 forint, amely ugye elmarad az idei évi minimálbér összegétől. A tervezhetőséggel és a kiszámítható életpálya modellel a pedagógusi pálya vonzóvá tétele a cél.
A bértábla meghatározásánál valójában 4 tényező játszik szerepet:
- vetítési alap
- illetményalap
- besorolási fokozat
- besorolási kategória
Ezeknek az adatoknak a segítségével határozzák meg az alapbért, amelyhez azonban különböző pótlékok jöhetnek. Kisebb mozgásteret kapnak a munkáltatók is, hiszen az alapilletmény az ő döntésük alapján kiegészíthető további összeggel.
Természetesen mindenki szeretne egyre többet keresni a munkájával, ezt pedig a kategóriák közötti feljebb lépéssel lehet elérni. Sokan félnek a minősítési eljárásoktól, azonban alaptalanul. A legfontosabb szempont ezekben a folyamatokban a pedagógus előző éveiben végzett tanári munka értékelése, illetve a munkaköri leírásban megfogalmazott kötelezettségeinek pontos és szakszerű betartásának a vizsgálata.
Tanévenként és személyre szólóan, érvényben lévő értékelési elvek mentén határozzák meg a pedagógus béreket. A köznevelési törvény alapján elkészült bértáblákban szereplő összegek garantált juttatások, így az ebben a szakmában elhelyezkedők hosszú távon képesek lesznek tervezni ezen a pályán.
Az alábbi táblázatokban foglaljuk össze, hogy ki milyen munkabérrel számolhat a 2021-es esztendőben. A pedagógus I. és a pedagógus II. mellett a gyakornoki idejüket töltők és a mesterpedagógus kategóriába tartozók is tájékozódhatnak a jelenlegi és a jövőbéli lehetőségeikről.