A FREELANCE VÁLLALKOZÁS ELŐNYEI ÉS HÁTRÁNYAI

A FREELANCE VÁLLALKOZÁS ELŐNYEI ÉS HÁTRÁNYAI

Írta: Jó meló 2021-04-27

A freelance életmód egyike azoknak a dolgoknak, amelyek megosztják az emberek véleményét. Egyesek álomkarrierjüknek tekintik, ők eltökéltek, hogy belevágnak és végig csinálják. Függetlenül attól, hogy valószínűleg tisztában vannak vele, hogy soha nem fognak annyit keresni, mint valamilyen vállalati munkakörben. Mások túl stresszesnek és megterhelőnek találják, és még akkor sem próbálnák meg, ha valaki biztosítaná őket arról, hogy kétszer annyit keresnének, mint a jelenlegi munkahelyükön. Az igazság az,- ahogy az gyakran előfordul -, valahol a kettő között van. Persze a szabadúszás stresszes és megterhelő, de ugyanilyen felszabadító és kifizetődő is lehet.

Azért, hogy te is könnyen eldönthesd érdemes-e belevágni az ilyen típusú életmódba, az alábbiakban körbejárjuk a témát pozitív és negatív oldalról egyaránt.

 

+ Ön a saját főnöke

Szabadon dolgozhatsz (vagy nem), ahogyan csak akarsz. Vagy dolgozhatsz otthonról vagy a Maldív-szigetekről, ha úgy érzed, hogy kedved van hozzá. Akár papucsban is lehetsz munka közben, és senki nem fog rád szólni emiatt. Már senki nem mondja meg neked, hogy mikor, mennyit és hogyan dolgozz, hiszen a saját főnököd vagy. De ezek csak a felszínes dolgok. Szabadúszónak lenni azt is jelenti, hogy te döntöd el, milyen projekteket vállalsz el. Emellett bármelyik goromba ügyfélnek ajtót mutathatsz. Természetesen úgy tervezheted meg a projekteket és hajthatod végre a változtatásokat, ahogyan te akarod, nem pedig úgy, ahogyan valami felsővezetői utasítás szól.

 

- A saját főnököd vagy

A saját főnöködnek lenni kemény lehet. Míg a régi főnököd volt felelős azért, hogy minden hónap végén pénz kerüljön a bankszámládra, most ez a felelősség kizárólag rád hárul. És persze most, hogy nincs főnököd, lazsálhatsz, amennyit csak akarsz, de ezzel a saját pénztárcádnak ártasz. Lehet, hogy nincs főnököd, de van még valami, aki még nagyobb követelményeket támaszt veled szemben: az ügyfeleid. Így nem csak saját magad megnyugtatására kell annyit és úgy dolgoznod, ahogy a cél megköveteli, hanem bizony az ügyfeleiddel is megfelelő kapcsolatot kell ápolni, szintén a saját érdekeid miatt.

 

+ Megtarthatja az összes nyereséget

Az egyik legszomorúbb érzés, amikor alkalmazottként dolgozol, amikor az összes kemény munkát elvégzed valamilyen projektért, majd megkapod a szokásos csekély fizetésedet.  A helyzetet tovább rontja, hogy a főnököd valami hatalmas bónuszt vesz fel a "teljesítésért", és a cég egy kamionnyi pénzért eladja, holott tudod, hogy a munka dandárját te végezted el. Freelancerként megtarthatod a munkádból származó nyereséget, így elkerülheted azt a sokszor bosszantó és nyomasztó érzést, hogy más aratja le a babérokat helyetted. Ha sikerül egy nagy melót összehozni, az összes profit közvetlenül a bankszámládra kerül - nem pedig a felső vezetés bónuszaira.

 

- Amikor eltűnik alólad a védőháló

Amikor minden döntés közvetlenül téged és a freelance vállalkozásodat érinti személyesen, anélkül, hogy egy nagyvállalat párnája segítene megfékezni az esetleges negatív hatásokat, ez nagyon gyorsan nagyon stresszes lehet. Olyan ez, mint mikor a kötéltáncos alól kiveszik a hálót a premieren… Ha azt gondoltad, hogy óriási volt a nyomás, amikor a főnököd másnap reggelre kérte az egész paksaméta feldolgozását, akkor tévedsz. A teher csak most lesz igazán súlyos a válladon.

 

Reméljük sikerült néhány szemponttal közelebb kerülni a segítségünkkel a nagy döntéshez, hiszen ez valóban egy óriási döntés lesz. A freelance életmód sok előnnyel is és hátránnyal is járhat, de amennyiben jól ismered saját magad, akkor tudni fogod, hogy valóban neked való e ez a fajta karrier.