12 leggyakoribb állásinterjú kérdés, amivel találkozhatsz

12 leggyakoribb állásinterjú kérdés, amivel találkozhatsz

Írta: Jó meló 2021-12-16

Állásinterjúra készülsz? Ha igen, akkor gyakorolnod kell a tipikus interjúkérdések megválaszolását. Ha gyakran jársz interjúra, akkor ezek a gyakori állásinterjú kérdések meglehetősen ismerőssé válnak. A felkészülés során gondold át a lehetséges válaszokat, amelyek a megpályázott állásra vonatkoznak, miközben kiemelik a készségeid és tapasztalataid. Frissítsd fel interjúkészségeid is, hogy felkészülten a legjobb benyomást kelthesd. Az interjúkérdések előrejelzésének nem az a célja, hogy bemagold a válaszokat, hanem az, hogy kényelmesen tudj beszélni ezekről a témákról. Ez az előzetes felkészülés segít abban, hogy magabiztosabbnak érezd magad a helyszínen az interjú során.

 

1. Meséljen magáról!

Azzal, hogy rólad kérdeznek, megtörik a jég az interjún, és kényelmesebbé teheted magadnak a légkört. Az interjúztató számára is egy módja annak, hogy megállapítsa, alkalmas vagy-e az állás betöltésére. Mielőtt elmész egy interjúra, gondold át, mit szeretnél mondani, amikor a potenciális munkaadóknak jellemzed magad. A válasz előkészítéséhez jó módszer egy összefoglaló elkészítése a „hátteredről”.


2. Melyek voltak az eddigi feladatai korábbi állomáshelyein?

Pontosan tudd, hogy mi szerepel az önéletrajzban, hogy megbeszélhesd, mit csináltál a többi munkahelyen. Amikor leírod a feladatkört, próbáld megemlíteni azokat, amelyek megfelelnek az új állás követelményeinek. Ha megmutatod, hogy hasonló munkát végeztél, az előnyödre válik az interjú során. A toborzónak adott válaszban összpontosíts azokra a feladatkörökre, amelyek a legjobban illeszkednek ahhoz a munkakörhöz, amelyre interjúra jelentkezik.


3. Mit szeretett vagy nem szeretett az előző munkahelyén?

Ezzel szeretnék megtudni, hogyan érezhetnéd magad ebben a pozícióban, ha felvennének. Legyél óvatos, amikor hasonló állásra jelentkezel. Ha a szerepek hasonlóak, akkor érdemes megtartani magadnak azt, ami nem tetszett. Fontos, hogy pozitívan és lelkesen nyilatkozz arról az állásról, amelyre pályázol.


4. Milyen volt a kezdő és a végső fizetése?

A felvételi menedzserek tudni akarják, hogy mennyit kerestél, hogy lássák, versenyképes jelölt vagy-e a vállalat számára a fizetés szempontjából. Legyél őszinte, amikor arról beszélsz, hogy mennyit fizettek Neked, mert a munkáltatók a „múltad” ellenőrzése során rákérdezhetnek a fizetésedre. Azonban egyes helyeken a munkáltatóknak tilos rákérdezniük a korábbi bérekre.


5. Milyen főbb kihívásokkal és problémákkal kellett szembenéznie? Hogyan kezelte őket?

Az interjúztató ezzel a kérdéssel azt próbálja megérteni, hogyan kezeled a kérdéseket és problémákat. Tudsz-e megoldásokat és kerülő utakat találni, ha probléma merül fel? Mennyire vagy ügyes a problémamegoldásban? Élvezed a kihívásokat, vagy ideges leszel, ha valami hiba adódik? Nyilvánvalóan célravezetőbb, ha kecsegtető válaszokat adsz!


6. Mi a legnagyobb erőssége?

Amikor az erősségeidre vonatkozó kérdésekre válaszolsz, összpontosíts azokra a képességeire, amelyek kulcsfontosságúak a sikerhez abban a munkakörben, amelyre az interjún jelentkezel. Ne legyél túl szerény, fontos, hogy a felvételi vezető tisztában legyen a képességeiddel.

 

7. "Miért akarja ezt a munkát?"

Most menj mélyebbre. Ne csak arról beszélj, hogy miért lenne jó a vállalatnál dolgozni, említsd meg azt is, hogy a pozíció tökéletesen illeszkedik ahhoz, amit elképzelsz magadnak, mind rövid, mind hosszú távon. És ha nem tudod, miért tökéletes az állás, keressgélj máshol. Az élet túl rövid.


8. "Mit tart a legnagyobb szakmai eredményének?"

Íme egy olyan interjúkérdés, amelyre mindenképpen a munkakörhöz kapcsolódó választ kell adni. Ha azt mondod, hogy a legnagyobb eredményed az volt, hogy hat hónap alatt 18 százalékkal javítottad az áteresztő képességet, de a humánerőforrás területén betöltendő vezetői pozícióra jelentkezel, akkor ez a válasz érdekes, de végső soron irreleváns.

Ehelyett beszélj inkább egy alulteljesítő alkalmazottról, akit "megmentettél", vagy arról, hogyan győzted le a részlegek közötti belső harcokat, vagy arról, hogy a közvetlen munkatársaid közül miért léptettek elő oly sokakat.

A cél az, hogy olyan eredményekről számolj be, amelyek segítségével az interjúztató elképzelhet Téged a pozícióban - és láthatja, hogy sikerrel jársz.


9. "Meséljen arról, amikor utoljára egy munkatárs vagy ügyfél haragudott önre. Mi történt?"

A konfliktusok elkerülhetetlenek, ha egy vállalat keményen dolgozik azért, hogy a feladatait elvégezze. Előfordulnak hibák. Persze, az erősségek előtérbe kerülnek, de a gyengeségek is felütik a fejüket, és ez így van rendjén, senki sem tökéletes.

Viszont, aki hajlamos arra, hogy másra hárítsa a felelősséget - és a helyzet kijavításának felelősségét -, azt érdemes elkerülni. A felvételi menedzserek sokkal inkább olyan jelölteket választanak, akik nem a hibáztatásra, hanem a probléma kezelésére és megoldására összpontosítanak. Minden vállalkozásnak szüksége van olyan alkalmazottakra, akik készségesen elismerik, ha hibáztak, felvállalják a felelősséget a probléma kijavításáért, és ami a legfontosabb, tanulnak a tapasztalatokból.


10. "Írja le álmai munkahelyét".

Három szó írja le, hogyan kell válaszolnod erre a kérdésre: relevancia, relevancia, relevancia.

De ez nem jelenti azt, hogy ki kell találnod egy választ. Minden munkából tanulhatsz valamit, minden munkahelyen fejleszthetsz készségeket. Dolgozz visszafelé: határozd meg azokat a dolgokat az állásinterjún elhangzottakkal kapcsolatban, amelyek segíteni fognak abban, ha egy nap megkapod álmai állásod, majd írd le, hogy ezek a dolgok hogyan kapcsolódnak ahhoz, amit remélhetőleg egy nap majd csinálni fogsz.

És ne félj beismerni, hogy egy nap talán továbblépsz, akár egy másik vállalathoz, akár -- jobb esetben -- saját vállalkozásba kezdesz. A munkaadók már nem várnak el "örökké" alkalmazottakat.


11. "Miért szeretné otthagyni a jelenlegi állását?"

Kezdjük azzal, hogy mit nem szabad mondanod (vagy ha te vagy az interjúztató, mik azok a határozott piros zászlók).

Ne beszélj arról, hogy a főnököd nehéz eset. Ne beszélj arról, hogy nem tudsz kijönni a többi alkalmazottal és ne mondj rosszat a cégedről.

Ehelyett koncentrálj a pozitívumokra, amelyeket a „költözés” hozhat. Beszélj arról, hogy mit szeretnél elérni és tanulni. Beszélj arról, hogyan szeretnél fejlődni, milyen dolgokat szeretnél elérni, magyarázd el, hogy a váltás milyen előnyös lesz neked és az új vállalatnak egyaránt.


12. "Milyen munkakörnyezetben szeret a legjobban dolgozni?"

Lehet, hogy szeretsz egyedül dolgozni, de ha az állás, amire interjúra jelentkezel, egy call centerben van, ez a válasz nem fog jót tenni neked. Szóval lépj egy lépést hátra, és gondold végig, hogy milyen állásra jelentkezel, és milyen a cég kultúrája (mert minden cégnek van, akár szándékosan, akár akaratlanul). Ha fontos számodra a rugalmas időbeosztás, de a vállalat nem kínál ilyet, akkor koncentrálj valami másra. Ha szereted az állandó irányítást és támogatást, a vállalat pedig elvárja, hogy az alkalmazottak önmenedzselést végezzenek, koncentrálj valami másra.